piątek, 2 maja 2014

Rolady wieprzowe z tradycyjnym farszem plus pyszny mięsny sos

Rolady, rolady, rolady! Rolling!
Kochacie mięcho? Nie wiecie co zrobić na niedzielny obiad?
A to proszę bardzo! Zapraszam na moje rolady z farszem tradycyjnym - czyli takim jak znajdziecie w śląskich roladach wołowych. 
Pychotka! Doskonale komponują się z kluchami śląskimi, kopytkami, pyzami  i czym tylko chcecie. Powiem Wam jak zrobić sos spod mięsa!



rolada tradycyjna, sos mięsny


Składniki


rolady:
5-6 kotletów ze schabu
musztrada
1 cebula pokrojona w słupki
boczek wędzony pokrojony w słupki - po jednym kawałku na roladę
kiszone ogórki również w słupki
kawałki chleba
pieprz
sól
majeranek
mąka
odrobina oleju rzepakowego a najlepiej smalec do smażenia



sos:
3 cebule pokrojone w słupki
łyżeczka chrzanu
łyżeczka octu balsamicznego
łyżeczka śmietanki
odrobina soku z cytryny
bulion mięsny lub woda
sól, pieprz
w razie potrzeby troszkę cukru
łyżka masła
ząbek czosnku

Przygotowanie

Kotlety dokładnie rozbijamy, rozkładamy sobie na blacie, każdy smarujemy musztardą, solimy, pieprzymy, posypujemy majerankiem. Na jednym brzegu układamy ogórka, chleb, cebulę i boczek. Zawijamy ściśle zawijając brzeg do środka, obtaczamy w mące - ale delikatnie i ręką ściskamy rolady wklepując mąkę. Jeśli nie potraficie tak zawinąć, aby się nie rozpadały użyjcie specjalnych szpikulców.
Kładziemy łączeniem na dół na rozgrzanym tłuszczu, obsmażamy z każdej strony.
Teraz zaczynamy delikatnie podlewać wodą lub bulionem, Czynność powtarzamy kilka razy, za każdym razem kiedy płyn całkowicie wyparuje i mięso lekko zacznie się przysmażać, po około 40 minutach dodajemy cebulę, czosnek, chrzan, ocet. Kiedy mięso zmięknie - po około 1 1/2 h gotowania wyparowujemy cały płyn, mięso przekładamy na półmisek, lekko przysmażamy to co mamy na patelni, musi pozostać tzw. "smaczek" na patelni. Teaz ostatni raz podlewamy 2 szklankami bulionu lub wody, zdejmujemu łyżką " smaczek" z całej patelni, doprawiamy do smaku, dodajemy cytrynę i masło,  delikatnie śmietankę tak, aby nam się nie zważyła - redukujemy. Musimy pamiętać i uważać, żeby cebula nam się nie przypaliła, musi być złociście brązowa!.
Taki sos możemy zrobić spod każdego mięsa wieprzowego. 

Sosem polewamy kluski lub ziemniaki czy co tam chcemy. Całość podajemy z buraczkami, gotowanymi warzywami z tarta bułką, surówką, jak wolicie!

Bona Apetita!









2 komentarze :

  1. byłam ciekawa, jaki to jest farsz tradycyjny. Ze też się nie domyśliłam, przecież też go robię, a więc tradycja i co za tym idzie klasyka ! :D :D


    Pozdrawiamy serdecznie
    Tapenda

    OdpowiedzUsuń
  2. W roladach ślaskich farsz jest inny, składa się z kiełbasy, boczku wędzonego, ogórków kiszonych, ewentualnie cebulki. Nie ma w nich miejsca na chleb.

    OdpowiedzUsuń