środa, 7 maja 2014

Zupa szparagowa z serem cheddar i jajkiem w koszulce.

Tak, będę Was jeszcze jakiś czas zanudzać szparagami... ale jak tego nie robić?
Tym razem zupa, zupa na bazie mojej szparagowej, jest ona świetną bazą do eksperymentów kulinarnych!

zupa ze szparagów z jajkiem, szparagi z jajkiem

skladniki

około 1 kg szparagów
łyżeczka masła
3 łyżki śmietanki 30%
2 łyżki mąki
125 ml zimnej wody
sól
biały pieprz
cukier
kapka cytryny
1 jajko
łyżka tartego sera cheddar na czarkę


szparagi z serem


Przygotowanie


Szparagi dokładnie płuczemy z piachu w zimnej wodzie, obieramy  - ja to robię nożem do sera - takim płaskim, otwór między ostrzami jest tak akurat żeby pozbyć sie twardej części warzywa. ( UWAGA! nie wyrzucamy obierek!)
W razie konieczności odcinamy końcówki, zależy od świeżości szparaga.
A jak je gotować jeśli nie mam specjalnego garnka? Wystarczy związać sznurkiem, postawić i zalać w wysokim garnku wodą pozostawiając odkryte łebki, one się krócej gotują i mogą się rozpaść.
Wodę solimy , słodzimy, dodajemy łyżeczkę masła. Po zagaotowaniu warzywa gotujemy około 15 - 20 minut do miękości. Wyławiamy, do wody wrzucamy nasze obierku i podgotowujemy kilka minut, wyławiamy. Powinno nam zostać około 1 litra wywaru, do takiej ilości dodajemy mąkę połączoną z wodą ( mieszmy makę w 125 ml zimnej wody) i gotujemy kilka minut mieszając, żeby nie wyszły nam grudy. Teraz kremówka, do szklanki wlewamy trochę zupy i dodajemy śmietankę, w ten sposób nic nam się nie zważy! Dodajemy naszą miesznkę do wywaru cały czas mieszając, teraz cytryna - około pół łyżeczki soku, smakujemy czy jest ok, w razie potrzeby dodajemy cukru lub soli. Zupę odstawiamy z gazu na jakieś 5  - 10 minut i w  tym czasie robimy jajko w koszulce. Po napełnieniu czarek dodajemy starty na grubej tarce cheddar,pieprz, jajko .
Do zupy wkrawamy cząstki szparagów i posypujemy tym razem koperkiem.

Bona Apetita!

3 komentarze :

  1. ach te szparagi, wiadrami zupy można jeść ! Moja też dziś zniknęła, pozostały tylko fotki. Popatrzę sobie na nie i powspominam :D


    Pozdrawiamy serdecznie
    Tapenda

    OdpowiedzUsuń
  2. Szparagi uwielbiam pod każdą postacią :) Apetyczna ta Twoja zupa :)

    OdpowiedzUsuń